نکاتی برای خرید آسانسور - آسانسور و پله برقی آکام شایا البرز
آکام شایا

نکاتی برای خرید آسانسور

نکاتی برای خرید آسانسور

نکاتی برای خرید آسانسور

آسانسور به بخش جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل شده و تقریبا در تمام ساختمان‌های اداری، تجاری و مسکونی از آن استفاده می‌شود. اما اگر این وسیله مهم و ضروری که روزانه وظیفه حمل و جا به جایی افراد را به عهده دارد دچار خرابی و یا توقف شود، کار برای مراجعه کننده‌گان و ساکنین سخت خواهد شد. در نتیجه در هنگام خرید آسانسور باید به نکات مهمی توجه داشت.

از آنجایی که آسانسور به صورت مستقیم با جان افراد سر و کار دارد و هر گونه خرابی در تجهیزات می‌تواند مشکلات جدی را به‌وجود بیاورد، باید خرید و نصب آن با حساسیت و دقت بالایی انجام گیرد. در این مسیر با نکاتی روبه رو می‌شوید که نه تنها رعایت کردن آن در دراز مدت باعث کاهش هزینه‌‌ها خواهد شد، بلکه به حفظ جان و سلامت افراد نیز کمک می‌کند. در همین خصوص نکات مهمی که پیش از خرید آسانسور باید به آن توجه داشته باشید را در این مقاله با شما به اشتراک می‌گذاریم.

اولین قدم برای خرید آسانسور

برای خرید و نصب آسانسور ایمنی و استاندارد بودن را باید اولویت کار قرار داد. مشورت گرفتن و مراجعه به یک شرکت معتبر جز اولین گام برای خرید آسانسور است. هیچگاه آسانسور‌های ارزان قیمت را برای خرید انتخاب نکنید، زیرا خرابی‌های به بار آمده در آینده نه چندان دور، هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل میکند. آسانسور از قطعات پیچیده‌ای تشکیل شده که از مهم‌ترین آنها می‌توان به؛ موتور، کابین، تابلو فرمان و ریل اشاره داشت. ما در مقالات قبلی به طور کامل به اهمیت تابلو فرمان و کارایی آن پرداختیم. در نتیجه استفاده از قطعات بی‌کیفیت نه تنها طول عمر کوتاهی دارند، بلکه امکان دارد تا جان افراد را به خطر بیندازد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت؛ دقت بالای مجری نصب و تخصص آن است. فرض کنید که آسانسور کیفیت قابل قبول و استانداردی دارد، اما نصاب کار خود را به خوبی انجام نمی‌دهد و تخصص کافی را در این زمینه ندارد، آنگاه می‌تواند باعث بروز اختلال در عملکرد و کاربرد آسانسور شود. در نتیجه باید به این نکته دقت کنید که نصاب آسانسور یک فرد مجرب و کار بلد باشد. در ادامه به چند مورد مهم در هنگام خرید آسانسور اشاره می‌کنیم.

خرید آسانسور

چند نکته مهم قبل از خرید آسانسور

قبل تر اشاره کردیم که مهم‌ترین نکته در این مورد قرار داد بستن با یک شرکت معتبر و متخصص است. اما نکات دیگری پیش از این وجود دارد که باید به آنها توجه کرد که در ادامه محتوا به ده مورد از آنها می پردازیم.

1.انتخاب درست نوع سیستم آسانسور

در ابتدا مهمترین مسئله در خرید آسانسور مشخص کردن نوع سیستم محرکه و ساختار آن است. سیستم‌های متنوعی در بازار وجود دارند که هر کدام دارای ویژگی مختلفی هستند. سیستم‌هایی از قبیل؛ سیستم کششی، سیستم MRL، سیستم‌های هیدرولیک، دنده شانه، سیستم‌های اسکرو، وینچ و … از معروف‌ترین اینهاست که هر کدام مدل‌های گوناگونی دارند. مثلا: آسانسورهای کششی با موتور گیرلس یا آسانسورهای کششی با موتور گیربکس.

بنابراین باید شرایط کاربری و مشخصات اولیه آسانسور از قبیل سرعت، تعداد توقف، ترافیک، ظرفیت و … را در نظر بگیرید. برای مثال اگر نیاز به یک آسانسور خودروبر برای جابجایی بین دو طبقه از پارکینگ دارید، آسانسور هیدرولیک بهترین گزینه برای این کار است. اما اگر برای یک ساختمان اداری با شش ایستگاه به دنبال آسانسور هستید، بهتر است سیستم‌های کششی را مد نظر داشته باشید و دور خرید آسانسور با سیستم‌های هیدرولیک را بطور کامل خط بکشید.

ممکن است انتخاب نوع سیستم آسانسور کمی برای شما دشوار باشد. باید در نظر داشته باشید که هم آسانسور هیدرولیکی و هم آسانسور کششی عملکرد خوب و قابل قبولی دارند. اما در این میان باید پارامترهای دیگری را مورد بررسی قرار داد. به طور مثال آسانسور هیدرولیکی نیازی به اتاقک موتور خانه در بالای ساختمان ندارد و این را می‌توان به عنوان یک ویژگی در نظر گرفت. زیرا نیازی به فضای اضافه برای اتاقک نیست و همین امر باعث کاهش هزینه می‌شود که می‌تواند برای سازندگان مهم باشد.

2.نکاتی مربوط به ظرفیت و تعداد آسانسور

یکی از مواردی که باید پیش از خرید آسانسور به آن دقت کنید؛ میزان تردد در ساختمان است. محاسبات ترافیک و تردد ساختمان با توجه به کاربری ساختمان باید به دقت انجام شود. همچنین در این مسیر باید شرایط افراد معلول (با ویلچر) را در نظر گرفت. اگر ترافیک ساختمان بالا باشد توصیه می‌شود تا از دو آسانسور استفاده کنید. در این صورت هنگامی که یک آسانسور خراب است، آسانسور دیگر در دسترس خواهد بود.

حداقل برای ساختمان‌های مسکونی که بیشتر از 8 طبقه هستند و یا طول مسیر حرکتی آنها به بیش از 24 متر می‌رسد؛ باید از دو آسانسور استفاده شود تا دسترسی به طبقات برای کاربران راحت‌تر باشد. اما برای ساختمان‌های تجاری این عدد متفاوت است و در این حالت شما باید حداقل را 3 عدد در نظر بگیرید، زیرا میزان مصرف از آسانسور و جابه جایی در چنین اماکنی بسیار بالاست.

خرید آسانسور

3.سرعت، یکی از مهم‌ترین نکات خرید آسانسور!

از دیگر مسائلی که باید در هنگام نصب آسانسور در کرج به آن دقت داشت؛ سرعت آسانسور است. سرعت آسانسور را در مقایسه با نوع کاربری ساختمان، ترافیک ساختمان و البته طول مسیر حرکت آسانسور باید مورد بررسی قرار داد. سرعت آسانسور نیز در زمان محاسبه ترافیک آسانسور باید مشخص شود.

در مسیر‌های طولانی سرعت آسانسور یک امر طبیعی‌ست. برای مثال در ساختمانی با 4 طبقه، سرعت 1 متر بر ثانیه مناسب و معقول است. اما همین سرعت برای یک ساختمانی که دارای 12 طبقه می‌باشد، کم به نظر می‌رسد و مناسب نیست.

4.اولویت اصلی خرید آسانسور، ایمنی‌ست

می‌توان گفت که مهم‌ترین نکته برای خرید آسانسور، توجه به ایمنی آن است. در هنگام خرید از فروشندگان بخواهید تا لیستی از قطعات آسانسور و ایمنی آن به شما ارائه دهند. توجه داشته باشید که تمامی مشخصات اعم از مشخصات فنی، گواهینامه‎‌های استاندارد و برند، نه تنها باید کاملا مشخص باشند، بلکه در زمان نصب باید کاملا تطبیق داده شوند. همچنین به یاد داشته باشید تا عملکردهای ایمنی آسانسور را در زمان نصب آسانسور کنترل و آزمایش کنید.

  1. حتی الامکان از خرید آسانسورهای خاص و انحصاری دوری کنید!

امروزه برخی از آسانسورها دارای طراحی‌های خاص و منحصر به فرد هستند. آسانسورهای بدون موتور خانه (MRL) که در ساخت آن از اجزا و قطعات پیچیده‌تری استفاده شده و حالت انحصاری دارد. قیمت تجهیزات و قطعات این نوع از آسانسورها معمولا چیزی حدود 10 برابر هزینه آسانسور‌های معمولی‌ست. به دلیل هزینه‌های اضافی این نوع از آسانسورها متقاضی زیادی ندارند. همین موضوع دلیلی برای کم شدن و تولید نشدن قطعات آنهاست. که همین امر می‌تواند بعدا مشکل ساز باشد.

6.برآورد هزینه‌های احتمالی 

در برخی موارد افراد برای خرید آسانسور خساست به خرج داده و اقدام به خرید یک آسانسور ارزان می‌کنند، غافل از اینکه این کار هزینه‌های اضافی زیادی را برای آنها متحمل می‌شود. آسانسور از قطعات یزرگ و کوچک زیادی تشکیل شده که هر کدام از آنها وظیفه مهمی را به عهده دارند. اگر هر کدام از قطعات به دلیل نداشتن کیفیت نامطلوب دچار خرابی شوند، می‌توانند در عملکرد کلی آسانسور اختلال ایجاد کرده و به تجهیزات دیگر آسیب برساند. در این صورت شما مجبور به هزینه زیادی برای تعمیر و یا تعویض قطعات می‌شوید.

7.خدمات و پشتیبانی شرکت‌های فروش آسانسور

قبل از هر گونه اقدام نهایی برای خرید آسانسور، سعی کنید تا با چندین شرکت مختلف در این حوزه صحبت کنید و درباره نحوه خدمات آنها اطلاعات کافی را به دست آورید. همچنین از شرکت‌ها بخواهید تا تجربیات خود را با شما به اشتراک بگذارند. به این نکته توجه داشته باشید که بعضی از شرکت‌ها خدمات 24 ساعته در تمامی نقاط کشور را دارا نیستند. همچنین برخی از این شرکت‌ها قیمت پایینی برای فروش و یا نصب اولیه آسانسور به شما می‌دهند، اما بعد از آن هزینه زیادی برای خدمات آسانسور لحاظ می‌کنند که جبران ارزانی اولیه می‌شود.

خرید آسانسور

8.ابعاد و اندازه

اگر قصد خرید آسانسور برای یک ساختمان تازه تاسیس و یا اضافه کردن یک آسانسور جدید به ساختمان را دارید، می‌توانید آسانسورهای مختلفی را انتخاب نمایید. اما اگر برای یک شفت (چاه) آسانسور از پیش تعبیه شده بخواهید آسانسور نصب کنید، باید به اندازه چاه دقت داشته باشید. شما باید نوع کاربری و تعداد تقریبی افرادی که قرار است تا از آن استفاده کنند را محاسبه کرده و مطمئن شوید آسانسوری مطابق با نیازهای خود تهیه می‌کنید.

9.بررسی گواهینامه و مدارک شرکت

اگر تمامی پارامترهای گفته شده را بررسی کردید و در مرحله نهایی کردن خرید آسانسور قرار دارید و می‌خواهید که کار نصب آسانسور را به یک شرکت واگذار کنید، حتما به یاد داشته باشید تا تمامی مدارک و گواهینامه‌های معتبر شرکت را مورد بررسی قرار دهید. در نهایت شرکت منتخب علاوه بر معتبر بودن، باید از سابقه کاری خوبی برخوردار باشد.

علاوه بر همه اینها، این شرکت‌ها موظف‌اند تا تمامی موارد و نکات ایمنی مربوط به آسانسور را به خوبی بدانند و رعایت کنند. زیرا هرگونه سهل انگاری و کوچک ترین خطا در نصب آسانسور می‌تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. شایا آکام یکی از معتبرترین شرکت‌ها در خدمات آسانسور و نصب آسانسور در کرج می‌باشد که سابقه درخشانی در این حوزه دارد.

10.طول عمر مفید آسانسور

فراموش نکنید که آسانسور از ابتدای شروع ساخت یک ساختمان و تا زمانی که برای تخریب ساختمان اقدام می‌کنید، بخش مهمی از ساختمان شما خواهد بود. متاسفانه آسانسور وسیله‌ای نیست که بتوان به راحتی آن را عوض کرد. بنابراین در هنگام خرید آسانسور باید به شرکت و نوع قطعات و تجهیزات بکار رفته در آن بسیار دقت داشته باشید. با تحقیقات و اطلاعاتی که بدست آوردید شرکتی را انتخاب کنید که از محصولات با کیفیت و دوام بالا استفاده می‌کنند.

شاید در ابتدا خرید یک آسانسور ارزان قیمت شما را وسوسه کند! اما به یاد داشته باشید که هزینه بازسازی یک آسانسور چیزی حدود 50 تا 80 درصد یک آسانسور نو می‌باشد. علاوه بر هزینه، می‌تواند خطرات فراوانی برای جان افراد نیز به همراه داشته باشد. اما عوامل دیگری در طول عمر آسانسور نقش دارند. طریقه صحیح نصب آسانسور، نگهداری و سرویس آسانسور و همینطور خدمات آسانسور از عوامل موثر در عمر مفید آسانسور است.

هزینه خرید آسانسور

عوامل بسیار زیادی مانند: موتور گیربکس، VVVF آسانسور و جنس کابین در میزان معین کردن هزینه آسانسور نقش دارند. به خوبی می‌دانیم که آسانسور از قطعات و تجهیزات پیچیده و بسیار زیادی تشکیل شده. هر کدام از این تجهیزات و قطعات از برندهای مختلف با کشور سازنده متفاوت می‌باشد که همین عاملی برای تفاوت قیمت در انواع آسانسور است. تعداد طبقات و ظرفیت قابل حمل آسانسور از دیگر عواملی‌ست  که بر روی قیمت آسانسور تاثیر می‌گذارد. همچنین هزینه نگهداری و نصب آسانسور در کرج را می‌توان یکی دیگر از دلایل تعین کننده در قیمت نام برد.

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما را با تمامی عوامل موثر در خرید آسانسور خوب آشنا کنیم. می‌دانیم که آسانسور یک وسیله مهم در ساختمان است که مستقیما با جان افراد سر و کار دارد و هر گونه کوتاهی در نگهداری و خدمات آن می‌تواند مشکلات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. از این رو بهترین کار برای نصب آسانسور، عقد قرار داد با یک شرکت معتبر و مجاز می‌باشد.

آکام شایا با بیش از5 سال سابقه درخشان در این زمینه همراه با تعهد و بکار گیری از دانش روز دنیا در این راه به شما کمک خواهد کرد. ما با یک کادر مجرب و متخصص تمام تلاش خود را برای نصب، سرویس، تعمیر و راه اندازی یک آسانسور ایمن و مطمئن می‌کنیم. همچنین شما می‌توانید از کارشناسان ما در این زمینه مشورت بگیرید و یا نظرات مشتریان را مطالعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پروژه ها


پروژه 8
پروژه 7
پروژه 6
پروژه 5
پروژه 4
پروژه 3

اطلاعات تماس


ساعات کاری


شنبه
8:00 تا 16:00
یک شنبه
8:00 تا 16:00
دو شنبه
8:00 تا 16:00
سه شنبه
8:00 تا 16:00
چهار شنبه
8:00 تا 16:00
پنج شنبه
8:00 تا 14:00
جمعه
تعطیل
در حال اعتبار سنجی لطفا منتظر بمانید ...